Drept av ekstremister
En kristen konvertitt fra islam ble kidnappet i Bakool-regionen i Somalia. Halvannen uke senere ble han funnet drept og halshugget.
Liket av Juma Nuradin Kamil ble funnet den 2. september i utkanten av Hudur City, i Bakool-regionen som ligger sørvest i Somalia.
Kidnappet
Kilder i området sa at tre islamistiske ekstremister tvang Kamil inn i en bil den 21. august. De tre mennene skal ha tilhørt terroristgruppen al-Shabbaab. I tiden etterpå ble området finkjemmet av folk fra lokalsamfunnet på leting etter den kidnappede mannen. Rundt klokken 14 lokal tid, den 2. september, ble han funnet – drept, halshugget og dumpet i en gate.
Peker mot terrorgruppen
Kristne ledere sa at kidnappingen og drapsmåten tyder på at al-Shabbaab militante hadde fulgt ham over tid. Ekstremister fra al-Shabaab, en militant, islamistisk gruppe som trolig har bånd til al-Qaida, har sverget å rense Somalia for kristendom. Gruppen kontrollerer det aktuelle området, som ligger rundt 40 mil fra hovedstaden Mogadishu.
En kristen som så Kamils kropp sa at drapet bar preg av å være utført av al-Shabbaab. Det forteller en leder i Somalias undergrunnskirke som bor i en annen by.
Kristen i tre år
– Det er vanlig at al-Shabbaab halshugger dem de mistenker for å ha omfavnet den kristne tro, eller folk som sympatiserer med vestlige idealer, sa kirkelederen.
– Vår bror tok imot den kristne tro for tre år siden og var fast i sin tro på Gud. Vi savner ham svært mye.

