80 år gammel biskop med pacemaker fengslet etter bønn
Biskop (em) Juan Abelardo Mata Guevara er 80 år og ble satt i kortvarig varetekt i et høysikkerhetsfengsel etter en bønn.
En biskop og tre andre romersk-katolske religiøse ledere ble utsatt for kortvarige vilkårlige arrestasjoner i Estelí i Nicaragua 29. og 30. juni. Det melder Christianity Solidarity Worldwide (CSW), Stefanusalliansens søsterorganisasjon. Diktaturet til Daniel Ortega fortsetter forføglelsen av den katolske kirken og protestantiske kirker, slik regimet lenge har forsøkt å knuse alle kritiske røster.
Biskop (em) Juan Abelardo Mata Guevara (80) i Estelí bispedømme ble arrestert av det nasjonale politiet ved San Juan-klinikken kl. 13.30 den 29. juni. Politibetjenter tok ham i varetekt og sendte ham til høysikkerhetsfengselet El Chipote i hovedstaden Managua.
Biskop Mata Guevara ble løslatt kl. 18.45 samme kveld, men ble arrestert igjen morgenen etter og holdt fengslet frem til kl. 16.00.
Varetekt i 12 timer
Den 30. juni ble diakon Wilfred Aráuz Rodríguez og pater Francisco Morales fra La Cruz del Calvario-kirken, samt pater Rigoberto Delgadillo Sánchez fra Santuario Divino Niño-menigheten, arrestert og holdt i varetekt i 12 timer.
Diakon Aráuz Rodríguez ble arrestert tidlig samme morgen av politisjefen i Estelí, Alejandro Ruíz Martínez. Politisjefen var ledsaget av maskerte menn.
Pacemaker og kreft
Biskop Mata Guevara, som har pacemaker og har overlevd en kreftdiagnose, gikk av med pensjon i 2020 og hadde ikke opptrådt offentlig på lenge.
Men han takket ja til en invitasjon om å feire messe i La Cruz del Calvario-kirken søndag 28. juni kl. 17.00.
Under gudstjenesten viste han i sine bønner til religiøs forfølgelse.
Han nevnte saker som gjaldt fremtredende religiøse ledere som biskop Rolando José Álvarez Lagos, som ble arrestert i august 2022 og tvunget i eksil i januar 2024, og pater Frutos Constantino Valle Salmerón, som har vært i husarrest siden juli 2024.
Spioner i kirker
Det antas at uttalelsene hans ble rapportert av personer med tilknytning til myndighetene.
CSWs kilder har gjentatte ganger rapportert om tilstedeværelsen av spioner i kirker som tar opp prekener og bønner og rapporterer dem til det nasjonale politiet.
Etter at biskopen ble løslatt, har det nasjonale politiet opprettholdt tilstedeværelse utenfor hjemmet hans.
Det er bekymring for at han vil bli utsatt for døgnkontinuerlig overvåking og restriksjoner på bevegelsesfriheten, slik myndighetene har gjort i andre tilfeller.
«Dypt opprørt»
Silvio José Báez, hjelpebiskop i erkebispedømmet Managua, uttalte via sin X-konto: «Jeg er dypt opprørt over og fordømmer på det sterkeste overgrepet begått av regimets politi mot min bror monsignore Juan Abelardo Mata, emeritusbiskop av Estelí. Disse feige handlingene viser bare svakheten og irrasjonaliteten til et kriminelt diktatur.»
CSW dokumenterte i juni 12 tilfeller av vilkårlige arrestasjoner av religiøse ledere – seks protestantiske og seks romersk-katolske. Flere kirker, inkludert noen som er tilknyttet myndighetene, rapporterte at de ble utsatt for trakassering og trusler.
Fire års forfølgelse
Nicaraguas forfølgelse av den katolske kirken ble trappet kraftig opp i august 2022 da bispesetet til biskop Rolando José Álvarez Lagos ble stormet og biskopen ført satt i husarrest. Også daværende utenriksminster Anniken Huitfeldt kritiserte Ortega-regimet.
Etter seks måneder i husarrest nektet han i januar 2023 å bli med i en gruppe av politiske fanger, en rekke prester medregnet, som ble satt fri mot å reise til USA og bli fratatt statsborgerskap. Han ble senere dømt til 26 års fengsel.
I januar 2024 ble han sendt i eksil i Vatikanet.
I alle fall fire biskoper er tvunget ut av landet. Og politiske fanger dør i Ortega-diktaturets fengsler.
Utfordring til Barth Eide
Redaktør Johannes Morken i Stefanusalliansden sier han er opprørt over den vedvarende forfølgelsen av den katolske kirken og av protestantiske kirker. Han ber utenriksminister Espen Barth Eide om at Norge på nytt tar forfølgelsen av kirken opp med Nicaragus myndigheter.
– Ortega-regimets forfølgelse av all opposisjon og av biskop og prester er utålelig, sier Morken.
«Stans trakasseringen»
CSWs direktør for påvirkningsarbeid og leder for Amerika-teamet, Anna Lee Stangl, sier: «CSW fordømmer den vilkårlige arrestasjonen av biskop Juan Abelardo Mata Guevara og tre andre romersk-katolske ledere. Vi oppfordrer de nicaraguanske myndighetene til å stanse trakasseringen av biskopen og hans medarbeidere, inkludert den pågående overvåkingen av hjemmet hans. Vi oppfordrer også regjeringen til å slutte målrettingen av religiøse ledere som åpent uttaler seg om menneskerettighetssituasjonen i landet, og i stedet prioriterer å håndtere bekymringene de fremmer.»