Kristen aktivist får Stefanusprisen - unngikk juntaens fengsler
– Vår kamp for et fritt Myanmar er likevel ikke glemt, sier Ja Seng Ing.
Ja Seng Ing fra Kachin i Myanmar får Stefanusprisen 2026 for sin innsats for trosfriheten i eget land.
Ja Seng Ing fra Myanmar er tildelt Stefanusprisen for 2026. Hun får prisen for sin modige kamp for trosfriheten i et land der militærjuntaens brutalitet også rammer religiøse og etniske minoriteter.
– Jeg er dypt takknemlig. Kampen for et fritt Myanmar er glemt av noen, mens andre har valgt å ignorere den i en verden med mange kriger, kriser og konflikter. Stefanusprisen viser at vår kamp for frihet blir anerkjent og ikke glemt, sier Ja Seng Ing.
Militærjuntaen i Myanmar har siden kuppet i 2021 stått bak brutale militære angrep, drap, vilkårlige fengslinger, systematisk tortur og målrettede angrep på aktivister, journalister og ledere i sivilsamfunnet. Juntaen har gjennomført systematiske luftangrep mot kirker, klostre og templer. Pastorer er fengslet, noen er drept. Hundretusener er drevet på flukt.
Den 36 år gamle legen og menneskerettsaktivisten Ja Seng Ing har i hele sitt voksne liv arbeidet for trosfrihet og støttet forfulgte og fordrevne. Hun har stått i kampen både som representant for kachin-folket og som kristen. Hun har blant annet dokumentert brudd på trosfriheten.
Stefanusprisen viser at vår kamp for frihet blir anerkjent og ikke glemt
Ja Seng Ing
Høy risiko
Etter militærkuppet 1. februar 2021 valgte Ja Seng Ing å fortsette arbeidet inne i Myanmar, med høy personlig risiko. I hemmelighet drev hun trosfrihetstrening for religiøse ledere, kvinnelige parlamentarikere og for mennesker som deltok i sivil ulydighet. I september 2022 flyttet hun av sikkerhetsgrunner til Thailand. Siden 2024 har hun arbeidet fra New Zealand.
– Vår kamp for trosfrihet for alle er viktig også i det nasjonsbyggende arbeidet som ulike grupper driver i håp om en gang å bli kvitt militærjuntaen og bygge et demokrati i Myanmar, sier Ja Seng Ing.
Idenitet
Hun sier at det å være kristen er en viktig del av hennes identitet. Ja Seng Ing vokste opp som undertrykt på tre måter: som kachin, kristen og kvinne.
– Dette formet meg. Men det pushet meg også, jeg ville ikke bli plassert i en «boks» som undertrykt. Samtidig er den kristne troen viktig. Den ble enda viktigere for meg etter kuppet og det presset jeg måtte leve under med frykt for arrestasjon mens jeg var inne i Myanmar. Troen gir meg kraft til motstand. I mine vanskeligste stunder, når alt er helt utenfor min kontroll, kan jeg snakke med Gud. Han hjelper meg å finne en vei. Det er viktig å vite at noen ber for meg, sier Seng, sier Ja Seng Ing.
Uredd
Stefanusprisen deles ut annethvert år til en som har gjort en bemerkelseswerdig innsats for trosfriheten. Prisen deles ut av av en uavhengig komité oppnevnt av styret i Stefanusalliansen. Biskop Ingeborg Midttømme som leder komiteen, sier at prisen kan være en viktig motivasjon til videre innsats for den som blir tildelt prisen, i tillegg til å være en anerkjennelse av det prisvinneren allerede har gjort og representerer i dag.
– Ja Seng Ing lever nå i eksil, men har vist seg uredd og fortsatt sitt viktige arbeid med å styrke unge menneskerettighetsforkjempere i Myanmar. Hun har siden militærkuppet i det skjulte bidratt til å bygge opp et viktig nettverk for sivilsamfunnsaktører som har – og vil få – en sentral rolle i et fremtidig Myanmar. Hennes arbeid har stor betydning i Myanmar og ringvirkninger for andre forkjempere for menneskerettigheter og trosfrihet i regionen, sier Midttømme.
Stefanusprisen består av 10 000 euro til saken prismottakeren arbeider for. Stefanusprisen ble første gang utdelt i 2005, til biskop Thomas i Egypt. Prisen deles ut i Oslo torsdag 28. mai.