Nepals kristne ber om forbønn etter flere angrep i jula.
Voldelige hinduaktivister angrep – seks kristne ble satt i varetekt
– Vi kristne i Nepal utsettes for forfølgelse, sier BP Khanal.

BP Khanal er bekymret over voksende hindunasjonalisme i Nepal
Politiet i Kathmandu, Nepal, satte seks kristne i varetekt fra 28. mars til 1. april. De ble arrestert under voldelige protester som var organisert av hindu-ekstremister og pro-monarki-grupper i den østlige delen av hovedstaden.
Politiet hevdet at de seks kristne ble arrestert for deres egen sikkerhet.
– Kristne i Nepal utsettes for forfølgelse, sier BP Khanal til Stefanusalliansen. Han leder eder Nepal Christian Societys arbeid for trosfrihet.
To drept, 100 skadet
De seks kristne – fire nepalske borgere og to fra Latin-Amerika – hadde forkynt i et område som heter Jadibuti før demonstrasjonene begynte. De seks ble pågrepet under demonstrasjonene.
Under protestene døde to, en av dem var videojournalist. Over 100 ble skadet. Flere kjøretøy og to bygninger, inkludert et senter for urtemedisinproduksjon og et statseid medisinproduksjonsanlegg, ble også brent av demonstrantene.
Videojournalisten ble drept mens han filmet inne i en privat bygning som ble satt i brann av demonstranter i det som kalles episenteret for protesten. Hundrevis av demonstranter brøt seg også inn i Nepals største dagligvarekjøpesenter, og plyndret frukt, alkohol og klær.
Den nepalske regjeringen har beskyldt tidligere konge Gyanendra Shah og pro-monarki-gruppen for volden.
Forkynte
Ifølge nepalsk politi ble de kristne aktivistene arrestert mens de forkynte. På spørsmål fra en CSW-kilde sa politibetjent DK Rai at området der medisinproduksjonsanlegget ble brent ned av demonstrantene, «var for sensitivt for utendørs forkynnelse. Derfor tok vi dem i varetekt for deres sikkerhet».
Inspektør Rai antydet også at demonstranter hadde forsøkt å kaste steiner på de kristne under demonstrasjonen.
Etter at de seks var arrestert møtte kristne ledere opp ved Koteshwor politistasjon i Kathmandu. De ba om trygg og umiddelbar løslatelse av de seks arresterte. De seks kristne aktivistene ble ikke fysisk skadet under varetekten.
Bekymret
CSWs grunnleggerpresident Mervyn Thomas sier: «Det er bekymringsfullt å se at disse kristne ble arrestert når det ser ut til at de gjorde, var å passe sine egne saker. Det er urovekkende at høyreekstrem hindu-nasjonalisme, forkledt som støtte til å gjenopprette monarkiet, er på fremmarsj. Dette kan ytterligere undergrave trosfriheten, spesielt for religiøse minoriteter. Vi oppfordrer myndighetene til å sikre at de som vilkårlig angriper religiøse minoriteter, blir etterforsket og straffeforfulgt. Vi ber også regjeringen om å sikre at uansett hvilket politisk utfall Nepal står overfor, blir retten til religions- eller trosfrihet opprettholdt og beskyttet.»