Kjent menneskerettsaktivist dømt til 11 år i vietnamesisk fengsel - Stefanusalliansen
Nguyen Dinh Thang er, in absentia, dømt til 11 års fengsel for «terrorisme». Foto: CSW

Nguyen Dinh Thang er, in absentia, dømt til 11 års fengsel for «terrorisme». Foto: CSW  


Folkedomstolen i Dak Lak i Vietnam har dømt menneskerettighetsforkjemperen dr. Nguyen Đình Thang til 11 års fengsel for terrorisme. Han er dømt i henhold til artikkel 299 (2) i Vietnams straffelov, under en rettssak in absentia den 28. april. Det melder den kristne trosfrihetsorganisasjonen CSW.

Thang er president for den vietnamesisk-amerikanske menneskerettighetsorganisasjonen Boat People SOS (BPSOS) som Stefanusalliansne har samarbeidet tett med.

Myndighetene hevdet at etterforskere har samlet tilstrekkelig bevis for at dr. Thang, som er amerikansk statsborger, skal ha instruert, oppildnet til og lagt til rette for handlinger utført av Y Quynh Bdap og andre. Bdap var en av medgrunnleggerne av menneskerettighetsorganisasjonen Montagnards Stand for Justice. De hevdes å ha stått bak voldelige angrep på kommunistpartiets kontorer i Đak Lak i juni 2023.

Domstolen uttalte at dr. Thangs handlinger er «eksepsjonelt farlige for samfunnet og krenker nasjonal sikkerhet og offentlig orden». Dr. Thang avviser imidlertid anklagene på det sterkeste, men ingen forsvar ble tillatt under rettssaken.

Økende press
Vietnam står bak et økende press mot vietnamesiske menneskerettighetsforkjempere i utlandet. I februar 2025 erklærte vietnamesiske statlige medier BPSOS for en «terrororganisasjon». Organisasjonen ble anklaget for å bistå grupper og personer som regnes som fiendtlige mot myndighetene. Organisasjonens ledelse ble offentlig stemplet som terrorister og dr. Thangs hjemmeadresse ble offentliggjort.

Den 28. november 2025 overleverte thailandske myndigheter Y Quynh Bdap, en FN-anerkjent flyktning, til vietnamesiske myndigheter etter en langvarig kampanje med grenseoverskridende underetrykkelse. Under denne kampanjen ble Bdap dømt in absentia sammen med nærmere 100 andre medlemmer av montagnardiske folkegrupper (fjellfolkene) for terrorisme. Rettssaken ble fordømt som urettferdig og illegitim av FNs menneskerettighetseksperter. Bdap ble fløyet til Vietnam, der han antas å skulle sone en dom på ti års fengsel på grunnlag av fabrikerte terroranklager.

Vil bringe kritikere til taushet
Menneskerettighetsforkjempere mener at terrorstemplingen og de påfølgende straffeforfølgelsene gjenspeiler en eskalerende innsats fra vietnamesiske myndigheter for å bringe kritikere til taushet og skremme sivilsamfunnsledere i utlandet. De advarer om at disse handlingene ytterligere kan undergrave ytrings-, organisasjons- og religions- eller trosfriheten.

Myndighetene er også i ferd med å gjennomgå immigrasjons- og statsborgerloven fra 2025, som vil gi staten utvidede fullmakter til å inndra pass fra personer som anses å ha deltatt i «antikapitalistiske» eller «antistatlige aktiviteter». De nye bestemmelsene trer i kraft 1. juni.

Religiøs forfølgelse
I en uttalelse til CSW etter at dommen var avsagt, sa dr. Thang:
– Vietnams kommunistregime har de siste to årene trappet opp den grenseoverskridende undertrykkelsen av menneskerettighetsforkjempere som avdekker religiøs forfølgelse og andre menneskerettighetsbrudd i Vietnam. Regimet ønsker ikke at verden skal se hvor mye verre situasjonen er blitt i landet.

«Falske anklager»
CSWs grunnlegger og president, Mervyn Thomas, sier:
– Dr. Thang er en venn, kollega og en utrettelig forkjemper for å fremme religions- og trosfrihet for alle. Det er en skandale og en grov urett at vietnamesiske myndigheter forsøker å true, sverte og reise falske anklager mot ham. Dette er en menneskerettighetsforsvarer som nyter den høyeste anseelse, og forsøkene på å bringe ham til taushet vil mislykkes. Vietnam må holdes ansvarlig for denne handlingen, som nok en gang gjør landets medlemskap i FNs menneskerettighetsråd til en parodi.

Ber Norge ta opp sakene
Redaktør Johannes Morken i Stefanusalliansen støtter Thomas. Han legger til:

– Anklagene både mot Thang og Bdap om at de skal ha stått bak terrorisme, er absurde. Eskaleringen av jakten på vietnamesiske aktivister utenfor Vietnam, er illevarslende. Norge må stå opp for både disse to og andre som Vietnam enten allerede har fengslet, eller truer. Vi oppfordrer innstendig Norge til å ta dette opp også i de pågående forhandlingene om en handelsavtale med Vietnam.

AKTUELT

Prosjekt